دانلود پایان نامه ارشد درباره ادارات دولتی

دانلود پایان نامه ارشد درباره ادارات دولتی

دانلود پایان نامه

ـ گفت : به شهادت اجاره نامه ی رسمی که از آن مرحوم باقی مانده بیست و هشت سال قبل یک آپارتمان پنج اتاقه را با تمام لوازم ماهی دویست و پنجاه تومان اجاره داده ایم که هنوز هم همین مبلغ را دریافت می کنیم. اتفاقاً مستأجر مردی مسلمان و نماز خوان است. برای او پیغام فرستادیم که : ما راضی نیستیم و بنا به قول حاکم شرع نماز شما صحیح نیست. او هم برای ما پاسخ داد: از امروز می روم در مسجد نماز می خوانم که هم قبول باشد و هم هر رکعت آن ثواب هزار رکعت داشته باشد !  

4 ـ 1 ـ 1 ـ 4 مسائل معیشتی و مشکلات خاص بازنشستگان
همان طور که قبلا هم گفته شد از اهداف اصلی مقاله نویسی حالت طرح و نقد مشکلات اقشار مردم بوده است. یکی از طبقات و اقشار خاصی که مؤلف نگاه ویژه ای به مشکلات و کمبودهای مالی زندگی آنان دارد قشر بازنشستگان است. عدم توجه و رسیدگی دولت به بازنشستگان، حقوق و مزایای پایین این افراد ـ علیرغم بالا رفتن هر روزه ی هزینه های زندگی ـ ، مسأله ی بیمه ی بازنشستگان، سنّ بازنشستگی و مشکلاتی از این قبیل، مسائلی هستند که مؤلف با زبان طنز آمیز آن ها را طرح کرده است. بسیاری از این مسائل و مشکلات را خود بازنشستگان از طریق نامه یا تلفن با مؤلف در میان گذاشته و خواستار طرح مسأله از جانب او بوده اند.
ـ مثلا می گویند: کسی که باز نشسته می شود دیگر حکم مرده ای را پیدا می کند که باز هم ناچار است ادای زندگان را در بیاورد، یا می گویند: آدم بازنشسته ، هم مقام خود را از دست داده و هم احترام خود را. و به وضعی در آمده که باید به قول سعدی درباره اش گفت: « هر که این هر دو ندارد عدمش به زوجود »…..
ـ در این جا دیگر پیرمرد از کوره در رفت و داد زد: حالا می فهمم این که گفته اند بزرگ ترین دشمن هر مردی زنش است راست گفته اند ، حالا می فهمم که نسل سرکش یعنی چه …. آخر شما ها با آن کله ی پوکی که دارید بیشتر عقلتان می رسد یا کسانی که مقررات بازنشستگی را وضع کرده اند؟ ……. حالا که باز نشسته شده ام فقط همان حقوق اصلی را می دهند و دیگر از مزایا خبری نیست….. یعنی این که درآمد من دیگر نصف شده. حالا متوجه شدید؟ بالاخره کسانی که مقررات بازنشستگی را وضع کرده اند لابد تصور می کنند که ممکن است آدم هزینه ی زندگی خود را که سال ها بر یک اساس معین قرار داشته ناگهان نصف کند ……
4 ـ 1 ـ 1 ـ 5 مسأله ی بیکاری در جامعه
در جامعه ی بحران زده ای که نرخ تورم و گرانی اجناس و خدمات رشد روز افزون دارد مسلماً مسأله ی اشتغال از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای افراد جامعه ـ به خصوص جوانان ـ است. با مطالعه ی این آثار در می یابیم که یکی از اصلی ترین مشکلات مردم در آن دوران مسأله ی اشتغال بوده است. کمبود فرصت های شغلی مناسب برای جوانان، به خصوص افراد تحصیل کرده ای که پس از سال ها تحصیل انتظار دارند تا با یافتن شغلی مناسب هم از اطلاعات و مهارت های خود استفاده کنند و هم منبع درآمدی داشته باشند، از معضلات اجتماعی عصر مؤلف به شمار می رود. مسلماً بیکاری افراد منجر به تولید مشکلات دیگری نیز می شود که مؤلف از ذکر و طرح آنها نیز غافل نبوده است.
همچنین از دیگر مسائلی که مربوط به حوزه ی اشتغال افراد می شود، چند شغله بودن بعضی از افراد است که این نیز معضلی در جامعه به حساب می آید که نشانگر ناکارآمدی و ضعف دستگاه های دولتی مسئول این گونه امور است.
ـ در ضمن می فهمید درجایی که عده ای از جوانان دیپلمه یا لیسانسیه هر روز از صبح دنبال کار می دوند و کفش پاره می کنند و شب دست از پا دراز تر بر می گردند، بنده ی خدایی از دار دنیا رفته که هیجده شغل در هیجده موسسه داشته ….
ـ در جایی که اشخاصی سیزده سال است صبح تا غروب دنبال کار می دوند و هنوز ول معطلند، اشخاصی هم هستند که سیزده شغل دارند و از هر شغلی هم ماهانه بین پنج تا ده ، دوازده، سیزده هزار تومان در می آورند.
ـ دوستی دارم که استاد دانشگاه است، مشاور حقوقی یک وزارتخانه است، عضو هیئت مدیره ی یک موسسه تهیه ی روغن نباتی است، جزء هیئت امنای یک کارخانه ی چیت سازی است، خزانه دار یک شرکت کشتیرانی است، سهامدار عمده ی یک بانک است، وکالت می کند، تجارت می کند، خلاصه یازده شغل دارد و تازه دنبال دوازدهمی اش می گردد.
ـ در این نامه نوشته بود: به فریاد دیپلمه ها و لیسانسیه ها و سایر طالبین استخدام برسید و اگر برای آنان کار پیدا نمی کنید لااقل مواظب بعضی از دستگاه ها باشید که به بهانه ی استخدام جیب این فلک زده ها را خالی نکنند. فلان موسسه فقط سه نفر کارمند لازم دارد و از هر داوطلبی می خواهند که چهل یا پنجاه تومان به ضمیمه ی سایر مدارک خود بفرستد و این جمله ی قالبی را هم قید می کنند که وجه سپرده مسترد نخواهد شد» ……
ـ گوشی را برداشتم و صدای یک دوست قدیمی را شنیدم که می گفت: پسر من ظرف یک سال به سه موسسه که کارمند می خواسته اند تقاضای کار داده و هر سه بار در امتحان کتبی آن ها قبول شده و او را برای مصاحبه دعوت کرده اند اما در مصاحبه رد شده. بردار دو کلمه بنویس چطور ممکن است که کسی هر دفعه در امتحان کتبی قبول شود ولی درمصاحبه رد شود؟
ـ گفتم ولی برادرت در همین ایران درس خواند و خیلی خوب هم پیشرفت کرد گفت : اوه! او از بچگی درس خون بود …. لیسانس خود را هم با معدل عالی گرفت. پرسیدم برادرت چه می کند؟ گفت: او با اینکه نظام وظیفه اش را هم گذرانده، معذلک دو سال است که به همه در زده و هنوز کار گیر نیاورده .
4 ـ 1 ـ 2 مسائل اداری و دولتی
ادارات و ارگان های دولتی نقش به سزا و مستقیمی در زندگی اجتماعی و اقتصادی آحاد مردم و تأمین آسایش و رفاه افراد جامعه به عهده دارند. مسلم است که وجود ضعف و نقص در این ادارات و دستگاه ها نیز مستقیماً بر زندگی افراد تاثیر گذار است. در این آثار به کمبودها و نقص های مختلف دستگاه های اداری و دولتی اشاره های طنز آمیز فراوانی شده است و مسائل مربوط به این حوزه را می توان به صورت زیردسته بندی و ارائه کرد:
4 ـ 1 ـ 2 ـ 1 رواج معضلاتی مثل پارتی بازی، رشوه خواری و تبعیض در ادارات دولتی
از مطالب و مسائل نقل شده در آثار مورد بحث به راحتی می توان دریافت که در دستگاه های اداری و دولتی عصر مؤلف نابرابری و ظلم اجتماعی بسیار فراوان بوده است. مهم ترین و بزرگ ترین نقص ادارات دولتی رواج توصیه و پارتی بازی است که مانند مرضی چنان فراگیر بوده که در اغلب موارد در ادارات به طور کلی روابط حکمفرما بوده و نه ضوابط. از عواقب و تبعات این امر هم رواج تبعیض در بین کارمندان ادارات بوده است به طوری که بسیاری از کارمندان با وجود مهارت و وجدان کاری بالا هنگامی که مورد تعبیض مسئولین قرار می گرفته اند از کار خود دلسرد و مأیوس شده و در نتیجه کار ادارات دولتی رو به افول می گذاشته است. ازطرف دیگر در چنین محیطی کم کم ظاهر سازی و چاپلوسی جای صداقت و وجدان کاری را می گرفته است.
از دیگر معضلات اساسی موجود در دستگاه های اداری و دولتی رواج و شیوع رشوه خواری در بین کارمندان بوده که مؤلف اشاره های فراوانی به این مسأله داشته است.
ـ روزنامه خواندن درس اخلاق هم به آدم می دهد. مثلا در خبر «انتصابات» می بینید همان کسی که تا دیروز به لیاقت و جربزه ی او ایمان نداشتید و طرز کارش را مسخره می کردید امروز در فلان مؤسسه به یک مقام حساس منصوب شده است. به یادتان می آید که ریشتان پیش آن موسسه گیر است و قریبا با رئیس جدید سروکار پیدا خواهید کرد ….
ـ استاد باز پرسید: « آیا شما آدم کشته اید ؟ جواب داد : « من مدیر موسسه ای بودم و شایستگی مدیریت نداشتم. مرتب نان قرض می دادم و به توصیه ی این و آن گوش می کردم و گاهی بر اثر یک توصیه، مقامی را که میبایست به کارمند شایسته ای بدهم به کارمند ناشایسته ای می دادم. بدین ترتیب چند تن از کارمندان را چنان مأیوس و دلسرد ساخته ام که ظاهراً پشت میز می نشینند و زنده اند و نفس می کشند، اما حکم مرده را دارند و در واقع من مسئول مرگشان هستم.
ـ کسی که اهل این مرزو بوم است بالاخره در زیر بته عمل نیامده و با عده ای افراد سرشناس و متنفذ یا خویشاوندی دارد یا آشنایی و با استفاده از پارتی و نفوذ و توصیه ی این و آن می تواند به سرعت راه خود را باز نماید و پیشرفت کند، کجا در خارجه کسی این همه فرصت ترقی دارد؟
ـ درشت ترین تیتر آن، این بود : «رشوه: این لولو را از ادارات بیرون کنید!» ظریفی خندید و گفت : رشوه اسامی و القاب و عناوین افتخار آمیز زیادی دارد : انعام، پیشکش، تحفه، تا به حال نشنیده بودیم که کسی اسم رشوه را «لولو» بگذارد….. ولی رندی که بارها فیض حضور رشوه را درک کرده و از برکات انفاس او بهره مند شده بود می گفت: من یقین دارم که این «لولو» نیست و «لؤلؤ» است به معنی درّ و گوهر !
ـ هر کارمندی هم روز اول که وارد دستگاهی می شود حکم دونده ای را دارد که وارد میدان شده باشد، تا مدتی وظایف خود را خوب انجام می دهد چون خیال می کند با کوشش و ابراز لیاقت می توان ترقی کرد. اما اگر رفته رفته پی ببرد که « خود غلط بود آنچه می پنداشته است» ، راه پیشرفت و ترقی درستی و جدیت نیست، پارتی بازی و خوش خدمتی است، اگر بفهمد کار و کوشش سکه ای نیست که رواج داشته باشد، یقینا دیگر دست و دلش به کار نمی رود و حق هم دارد .
ـ امروز توصیه بازی از هر بازی دیگری بیشتر رواج دارد و اگر توصیه نامه هایی که از صبح تا غروب بین اشخاص رد و بدل می شود در هوا به صورتی قابل رویت در می آمد خیال می کردید که هزاران هزار کبوتر سفید از زمین به آسمان پرانده یا میلیون ها ورق کاغذ از آسمان به زمین ریخته اند.

مطلب مرتبط :   مجموعه قوانین

بستن منو