دانلود تحقیق در مورد علامه طباطبایی

دانلود تحقیق در مورد علامه طباطبایی

دانلود پایان نامه

 

دروزه:
در ابتدا خدا به پیامبر9 امر میکند که او را به پاکی و قداست ستایش نماید، در ادامه به او اعلام مینماید که مسیر را برای او آسان خواهد نمود. به پیامبر9 فرمان پند و نصیحت کردن را میدهد، کسانی که پند پذیرند رستگار شده و کسانی که نافرمانی نمایند گرفتار آتش میشوند.
بررسی و جمع بندی مقصود
علامه طباطبایی، زحیلی، حبنکه و جویباری، به قسمتهایی از محتوای سوره اشاره نمودهاند. فاروق، مدرسی و زیدان، برای هر مجموعه از محتویات محوری مشخص نمودهاند و آنها را به عنوان مقصود سوره و بدون هیچ ارتباطی با یکدیگر بیان میدارند. کلام دروزه گرچه رنگ غرض دارد اما در واقع به محورهای سوره اشاره دارد. ابن عاشور برای سوره چندین غرض بیان نموده است و دیگر مفسرین به زعم خویش به ذکر مقصودی برای سوره همت گماشتهاند. استاد بهجتپور مقصود شایستهای را با توجه به ترتیب نزول ارائه نموده است. حال با در نظرگرفتن دیدگاه ایشان میتوان گفت؛ در سورهی تکویر، قرآن به عنوان کتاب هدایت و راهنمای مردم برای رسیدن به راه استوار و راست معرفی گردید. پیامبر 9 مأمور ابلاغ وحی الهی بر مردم است. در این میان نگرانیهایی در رساندن وحی برای ایشان وجود خواهد داشت. خداوند با نزول این سوره، به جان ایشان اطمینان میبخشد و نگرانیهای پیامبر9 را از طریق بیعیب و نقص معرفی نمودن خود برطرف مینماید و ایشان را نسبت به برگزیدن شرایط سودمند هدایت، راهنمایی مینماید.
8-3- محتوای سوره
زحیلی:
1- آیات 1 تا 5، تنزیه الهی در ذات، صفات تعظیم و تمجید، اسماء، افعال و احکام. آفرینش مخلوقات و تناسب و استواری آنها.
2- آیات 6 و 7، آسان نمودن حفظ قرآن و ثبات و پایداری آن در قلب پیامبر9، به گونهای که هرگز فراموش نکند و به مردم انتقال دهد.
3- آیات 8 تا 13، قرآن تذکر و یادآوری برای اصلاح و پاک نمودن جان آدمیان.
4- آیات 14 تا 19، با پاکسازی جان از کفر، شرک و معاصی، رستگاری حاصل خواهد شد.
جعفر شرف‌الدین و شحاته:
1- تسبیح، تنزیه و بیان قدرت الهی.
2- وعده حفظ قرآن و فراموش نکردن آن به پیامبر 9.
3- توفیق دعوت مردم، با آسان نمودن مسیر.
4- پند و اندرز مردم.
5- مردم در مقابل دعوت پیامبر 9 دو دسته‌اند؛ گروهی دعوت را پذیرفته و نجات می‌یابند و گروهی دیگر، دوری نموده و هلاک میگردند.
6- اصول و قواعد شریعت در قرآن و دیگر کتب آسمانی، یکسان هستند.
مکارم شیرازی:
این سوره، از دو بخش تشکیل شده است:
1- در این بخش، روى سخن به شخص پیامبر 9 است و دستوراتى را در زمینه تسبیح پروردگار و اداى رسالت، به او مى‏دهد و اوصاف هفتگانه‏اى از خداوند بزرگ را در این رابطه برمى‏شمرد.
2- از مؤمنان خاشع و کافران شقى، سخن به میان مى‏آورد و عوامل سعادت و شقاوت این دو گروه را به طور فشرده، بیان مى‏کند.
در پایان سوره اعلام مى‏دارد که این مطالب تنها در قرآن مجید نیامده است، بلکه حقایقى است که در کتب پیشین، صحف ابراهیم و موسى، نیز بر آن تاکید شده است.
قرشی:
این سوره با (سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى) شروع مى‏شود، آن گاه مقدارى در وصف خدا و در توجیه (رَبِّکَ الْأَعْلَى)، سخن گفته مى‏شود سپس به رسول خدا 9 خطاب مى‏شود که ما تو را خوانای وحی، خواهیم کرد. حقائق را یادآورى کن که هر کس روح خشیت دارد متذکر خواهد شد، در آخر به ذکر نماز عید و زکات فطره مى‏رسد و بیان میکند این مطالب در کتب ابراهیم و موسى نیز آمده است.
حبنکه:
1- آیات 1 تا 5، امر به پیامبر 9، به منزه دانستن خداوند بلند مرتبه از صفاتی که شایسته جلال او نیست، با اشاره به نشانههایی از خلقت او، که دلالت بر ربوبیت او دارد.

مطلب مرتبط :   پایان نامه رایگان درباره سازمان های بین المللی

بستن منو