دانلود تحقیق در مورد ترتیب نزول

دانلود تحقیق در مورد ترتیب نزول

دانلود پایان نامه

 

به نظر می‌رسد محتوای سوره در چهار بخش مربوط به هم و هماهنگ تقسیم می‌شود:
آیات 1 تا 7، پیامبر 9 مأمور است شب‌زنده‌دار باشد و به عبادت بپردازد زیرا؛ شب‌زنده‌داری توشه و آثاری از جمله آمادگی پذیرش برنامهای سنگین، صفای باطنی و سازندگی به همراه دارد.
آیات 8 تا 14، در این قسمت خداوند دستورهای رفتاری همچون شکیبایی در برابر آزار زبانی معاندان و دل بریدن از خلق و پیوستن به پروردگار را بیان میفرماید که باعث آرامش پیامبر در مقابل تکذیبکنندگان است.
آیات 15 تا 19، خداوند به انذار کسانی که با حضرت رسول 9 از در عصیان و مخالفت در آمده‌اند، پرداخته و آنان را با یاد آوری عذاب فرعون هشدار می‌دهد.
در آیه بیستم، با تغییری در برنامهی عبادت شبانه، دستورات دینی جامعی را جایگزین برنامه‌ی عبادت شبانه می‌نماید.
3-4- ارتباط سوره به ترتیب مصحف
زحیلی، مراغی، سیوطی و طبرسی:
1- سوره جن با بیان اینکه رسولان، دستورات پروردگار را تبلیغ می‌کند، به پایان می‌رسد، سوره مزمل هم با دستوری که به خاتم پیامبران در رابطه با تبلیغ و انذار می‌دهد، شروع می‌شود.
2- همان گونه که خداوند در سورهی جن از پاسخ‌های دعوت پیامبر9 بین قومش و جن بحث می‌شود:(وَ أَنَّهُ لَمَّا قامَ عَبْدُ اللَّهِ یَدْعُوهُ)
در اینجا هم خداوند در ابتدای این سوره به پیامبر9 دستور به دعوت می‌دهد (یا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ، قُمِ اللَّیْلَ إِلَّا قَلِیلًا).
(سیوطی به شماره 1 اشاره نموده است)
سعید حوّی:
سورهی مزمل به مسیری هدایت می‌کند که منجر به اجرای معانی یادشده در سورههای قبل می‌شود.
محمد فاروق:
– در سوره جن خداوند فرستادگانش را با نیروهای مادی موجود در این دنیا حمایت می‌کند (إِلَّا مَنِ ارْتَضىَ‏ مِن رَّسُولٍ فَإِنَّهُ یَسْلُکُ مِن بَین یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا)، تا رسالت آسمانی خود را به کامل‌ترین صورت ابلاغ نمایند. (لِّیَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُواْ رِسَالَاتِ رَبهِِّمْ وَ أَحَاطَ بِمَا لَدَیهِْمْ وَ أَحْصىَ‏ کلُ‏َّ شىَ‏ْءٍ عَدَدَا).
در سوره مزمل پیامبر 9به شب زنده داری دعوت می‌شود، بایستی نبوتش را ابلاغ نموده و بر کافران صبر نماید.
(وَ اصْبرِْ عَلىَ‏ مَا یَقُولُونَ وَ اهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمِیلًا). در ادامه خداوند متولی کارهای تکذیب کنندگان می‌شود. (وَ ذَرْنىِ وَ المُْکَذِّبِینَ أُوْلىِ النَّعْمَهِ وَ مَهِّلْهُمْ قَلِیلاً).
– در سوره جن دوری از قرآن مقدمه ای برای بدترین عواقب است. (وَ أَلَّوِ اسْتَقَامُواْ عَلىَ الطَّرِیقَهِ لَأَسْقَیْنَاهُم مَّاءً غَدَقًا*لِّنَفْتِنَهُمْ فِیه وَ مَن یُعْرِضْ عَن ذِکْرِ رَبِّهِ یَسْلُکْهُ عَذَابًا صَعَدًا).
در سوره مزمل قرآن اندرزی است برای انتخاب درست است. (إِنَّ هَذِهِ تَذْکِرَهٌ فَمَن شَاءَ اتخََّذَ إِلىَ‏ رَبِّهِ سَبِیلا).
3-5- ارتباط سوره به ترتیب نزول
بهجت پور:
در سوره علق، مردم از طریق پیامبر9 با پروردگار و ویژگی‌های او آشنا می‌شوند و پیامبر مأمور ابلاغ این صفات و ویژگی‌ها می‌شود، به دنبال این اقدام با مشکلاتی چون مجنون خواندن و… مواجه شد که سوره قلم به بررسی این مشکلات و راه کارهای آن پرداخت. در سومین سوره برای اینکه پیامبر ظرفیت روحی بالاتری پیدا کند، تا هم بتواند مسئولیت رسالت را بر دوش بکشد و هم مشکلات آن را تحمل کند، یک برنامه جامع تربیتی به منظور تقویت پیامبر ارائه می‌شود.
بررسی و جمعبندی ارتباط
زحیلی، مراغی، سیوطی و طبرسی، به ترتیب مصحفی، ارتباط دو سوره را بیان نمودهاند و تنها به ابتدا و انتهای سوره نگاه دارند. سعید حوی و فاروق هر کدام به تناسب قسمت (هایی) از سوره جن ومزمل و نه به تمام ساختار و مجموع سور پرداختهاند که جامع و کافی نیست. با توجه به غرض و محتوای سوره، تناسب و ارتباطی که در تفسیر همگام با وحی برای سوره ذکر شده شایسته دیده میشود؛ چراکه با مضمون و محتویات تمام سوره و ترتیب نزولی، ارتباطی منطقی برقرار شده است.
نوشتار چهارم: سورهیمدثر
4-1- شناسهی سوره

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درمورد انقلاب مشروطیت

بستن منو