دانلود تحقیق در مورد ایمان به خدا

دانلود تحقیق در مورد ایمان به خدا

دانلود پایان نامه

بررسی و جمع بندی محتوای سوره  

در گزارش از انسجام و یکپارچگی و ارتباط محتوایی آیات سوره قلم، مفسرین برای سوره، قسمتهای گوناگونی بیان نمودهاند که مشترکات بسیاری با یکدیگر دارند. به نظر میرسد، تقسیم بندی استاد بهجتپور، با توجه به مطالب سوره و مقصودی که برای سوره ترسیم شده، بهترین تقسیم بندی از محتوا باشد.
2-4- ارتباط سوره به ترتیب مصحف
زحیلی و مراغی:
ارتباط با سورهی قبل، به دو وجه است:
1- همانگونه که در آیه آخر سورهی ملک به جاری ساختن آب (قُلْ أَرَءَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکم غَوْرًا فَمَن یَأْتِیکمُ بِمَاءٍ مَّعِینِ) ، مشرکان را تهدید کرد، در این سوره هم دلیلی بر این توانایی ذکر کرد که همان نابود کردن باغ، توسط خداوند بود.
2- خداوند در سورهی ملک دلایل قدرت خداوند و علم واسع او و نابودی دشمنان در دنیا و آخرت را ذکر کرده و مردم را نسبت به ایمان به خداوند و پیامبری رسول الله 9 تشویق می‌کند و در این سوره پیامبرش را، از اباطیل و نسبت‌های نادرستی که به پیامبر 9 می‌دهند، منزه می‌نماید.
طبرسی:
همانگونه که خداوند سورهی ملک را با ذکر تکذیب مشرکان و وعده به عذاب آنها تمام می‌کند در این سوره با همین مطلب آغاز می‌کند.
سعید حوّی:
همان گونه که سورهی ملک با این آیات (قُلْ أَ رَءَیْتُمْ إِنْ أَهْلَکَنی اللَّهُ وَ مَن مَّعِیَ أَوْ رَحِمَنَا فَمَن یجُِیرُ الْکَافِرِینَ مِنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ* قُلْ هُوَ الرَّحْمَانُ ءَامَنَّا بِهِ وَ عَلَیْهِ تَوَکلَّْنَا فَسَتَعْلَمُونَ مَنْ هُوَ فیِ ضَلَالٍ مُّبِینٍ* قُلْ أَرَءَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکم غَوْرًا فَمَن یَأْتِیکمُ بِمَاءٍ مَّعِینِ) که خطاب به پیامبر اکرم 9 است، ختم می‌شود سورهی قلم هم با آیات (ن وَ الْقَلَمِ وَ مَا یَسْطُرُونَ* مَا أَنتَ بِنِعْمَهِ رَبِّکَ بِمَجْنُونٍ* وَ إِنَّ لَکَ لَأَجْرًا غَیرَْ مَمْنُونٍ* وَ إِنَّکَ لَعَلیَ خُلُقٍ عَظِیمٍ) خطاب به پیامبر اکرم 9 شروع می‌شود.
محمد فاروق:
– در سورهی ملک سخن از رجم بالغیب (تیر در تاریکی انداختن) است. (وَ لَقَدْ زَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَ جَعَلْنَاهَا رُجُومًا لِّلشَّیَاطِینِ وَ أَعْتَدْنَا لهَُمْ عَذَابَ السَّعِیرِ). در سورهی قلم نمونه‌هایی از رجم بالغیب، که انکار وحی و مجنون دانستن پیامبر 9 است را بیان میکند.
– در سورهی ملک، بعد از مدتی کفار به گمراهی خویش پی میبرند. (وَ قَالُواْ لَوْ کُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا کُنَّا فىِ أَصحَْابِ السَّعِیر). در سورهی قلم نیز کافران نهایت گمراهی خود را که در آن تباه شدهاند درک میکنند. (فَلَمَّا رَأَوْهَا قَالُواْ إِنَّا لَضَالُّونَ*بَلْ نحَْنُ محَْرُومُونَ)
– در سورهی ملک کافر همانند شخص نگونسار است. (أَ فَمَن یَمْشىِ مُکِبًّا عَلىَ‏ وَجْهِهِ أَهْدَى أَمَّن یَمْشىِ سَوِیًّا عَلىَ‏ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ). در سورهی قلم کافر به خاطر دشمنی، حسادت، بغض و نادانی نسبت به پیامبر 9 سعی در متنفر کردن مردم از قرآن دارد.
جعفر شرف‌الدین:
در سورهی ملک کاهش و فرورفتن آب در شب است، در سورهی قلم نیز از بین رفتن باغ در شب رخ میدهد.
2-5- ارتباط سوره به ترتیب نزول
بهجت پور:
به دنبال دستوری که خدای تبارک و تعالی به پیامبر اکرم 9 داده و ایشان را مأمور شناساندن ویژگی‌های پروردگار نموده بود، انتظار بروز مخالفت‌ها و تنش‌ها وجود داشته باشد، زیرا خانه‌ای که ملوث به 360 بت به عنوان ارباب انسان‌ها شده بود و مردم از سراسر قبایل منطقه جهت ادای نذر و قربانی برای بت‌ها در آنجا جمع می‌شدند و زندگی مردم که رونق و صفای خود را از پرستش بت‌ها می‌داشت، در این زمان پیامبر اکرم 9 در میان مردم مکه سر برآورده و توحید پروردگار را اعلام می‌نماید و بت‌ها و بت پرستی را که همه اعتبار مکه بودند، مردود اعلام می‌کند، آن هم توسط کسی که قبیله‌اش بیشترین اعتبار را از وضع موجود و باورهای مردم مکه می‌نمود، باعث شد تا به او نسبت دیوانگی دهند و این سوره به بررسی این اتهام و اعلام موضع الهی در این خصوص می‌پردازد.
بررسی و جمع بندی ارتباط سوره
به دلیل آنکه، عدهای از تفاسیر، به ترتیب مصحفی، تفسیر نمودهاند، به نظر میرسد؛ ارتباطهای قابل توجهی بیان نشده است. اما با دقت در ترتیب نزول، میتوان مراد خدای متعال را بدست آورد. حال به نظر میرسد ارتباط سورهی قلم با علق چنین باشد:
در سورهی علق بیان شد، که پیامبر 9، مأمور به شناساندن ویژگی‌های پروردگار است. حال نسبت به این مأموریت مخالفت‌ها و واکنشهایی نمایان شد، تا جایی که ایشان را مجنون خواندند، در این سوره، علت این اتهام و موضع الهی بیان میشود.
نوشتار سوّم: سورهی مزمل
3-1- شناسهی سوره
این سوره با نام‌هایی چون «مزمّل» و «قیام اللیل» نام گذاری شده است. علت این نام گذاری‌ها با توجه به آیات ابتدایی سوره است.

مطلب مرتبط :   منبع پایان نامه ارشد درمورد قانون اجرای احکام مدنی

بستن منو