دانلود تحقیق با موضوع سوره معارج

دانلود تحقیق با موضوع سوره معارج

دانلود پایان نامه

 

فاصبر کما صبر اولو العزم من الرسل و لا تستعجل لهم کانهم یوم یرون مایوعدون لم یلبثوا الا ساعه من نهار… (سوره احقاف،آیه 35)
فاصبر صبرا جمیلا (سوره معارج،آیه 5)
یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون (سوره آل عمران،آیه 200)
یا ایها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلوه ان الله مع الصابرین (سوره بقره،آیه 153)
قل یا عبادی الذین آمنوا اتقوا ربکم للذین احسنوا فی هذه الدنیا حسنه و ارض الله واسعه انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب (سوره زمر،آیه 10)
سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار (سوره رعد،آیه 24)
اولئک یجزون الغرفه بما صبروا و یلقون فیها تحیه و سلاما (فرقان،75)
و لنبلونکم بشی ء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین (سوره بقره،آیه 155)
…و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر (سوره عصر،آیه 3)
ترجمه
..ما او(ایوب)را شکیبا یافتیم،چه بنده خوبی که بسیار بازگشت کننده(به سوی خدا) بود.
و پیراهن یوسف را با خونی دروغین(آغشته ساخته،نزد پدر)آوردند.پدر گفت: «هوس های نفسانی شما این کار را برایتان آراسته! من صبر جمیل (شکیبایی خالی ازناسپاسی) خواهم داشت، و در برابر آنچه می گویید از خداوند یاری می طلبم!»
و اسماعیل و ادریس و ذو الکفل را(به یادآور)که همه از صابران بودند.
(خضر)گفت:«تو هرگز نمی توانی با من شکیبایی کنی!(ولی موسی قول داد که شکیباخواهم بود)
..(گروهی از بنی اسرائیل)گفتند:«امروز ما توانایی مقابله با«جالوت »و سپاهیان او رانداریم »،اما آن ها که به روز رستاخیز ایمان(قوی)داشتند،گفتند:«چه بسیار گروه های کوچکی که به فرمان خدا بر گروه های عظیمی پیروز شدند!»و خداوند(همراه)با صابران(و یاراستقامت کنندگان)است.
(ای پیامبر!) صبر کن،آن گونه که پیامبران «اولو العزم »صبر کردند و برای(عذاب) آنان شتاب مکن!هنگامی که وعده های (عذاب) را که به آنها داده شده،مشاهده کنند، (احساس می کنند که) گویی فقط ساعتی از یک روز (در دنیا) توقف داشتند!
پس «صبر»کن،صبری جمیل و زیبا (خالی از هر گونه ناسپاسی)
ای کسانی که ایمان آورده اید! (در برابر مشکلات و مصائب و هوس های سرکش) استقامت کنید! و در برابر دشمنان (نیز) پایدار باشید و از مرزهای خود مراقبت نمائید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید!
ای افرادی که ایمان آورده اید!از صبر (واستقامت) و نماز،کمک بگیرید، (زیرا) خداوندبا صابران است.
بگو«ای بندگان من که ایمان آورده اید از(مخالفت) پروردگارتان بپرهیزید، برای کسانی که در این دنیا نیکی کردهاند، پاداش نیکی است و زمین خدا وسیع است (اگر تحت فشار سران کفر بودید، مهاجرت کنید) که صابران اجر و پاداش خود را بی حساب دریافت می دارند!»
(فرشتگان در قیامت به آنان می گویند.) سلام بر شما به خاطر صبر و استقامتتان چه نیکوست عاقبت آن سرا (ی جاویدان)!
(آری) آنها (عباد الرحمن) هستند که درجات عالی بهشت، در برابر شکیبایی و صبرشان به آنان پاداش داده می شود و در آن با تحیت و سلام روبه رو می شوند!
قطعا همه شما (امت محمد) را با چیزی از ترس، گرسنگی، و خسارت اموال و جانها و میوهها، آزمایش میکنیم، به استقامت کنندگان (در برابر آزمایش ها) بشارت (پیروزی وپاداش بزرگ) ده!
…آنها که یکدیگر را به حق سفارش کردند،به شکیبایی و استقامت توصیه نمودند!
4-1-3-1- صبر در احادیث اسلامی
به گفته بعضی از علمای اخلاق،روایاتی که درباره فضیلت صبر و شکیبایی ازمعصومین علیهم السلام به ما رسیده،بیش از آن است که به شمارش در آید.و در برخی از کتب که درباره صبر تالیف یافته،نزدیک به 900 حدیث از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله و ائمه معصومین علیهم السلام در این باره آمده است که به عنوان نمونه،بخشی از آن ها را گلچین نموده ایم:
1-رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند:«الصبر خیر مرکب ما رزق الله عبدا خیرا له و لا اوسع من الصبر،صبر بهترین مرکب سواری است،خداوند هیچ بنده ای را بهتر و گسترده از صبرروزی نداده است.»

مطلب مرتبط :   مقاله درباره خلیج فارس و دریای عمان

بستن منو