دانلود تحقیق با موضوع اعتماد متقابل

دانلود تحقیق با موضوع اعتماد متقابل

دانلود پایان نامه

در حدیث دیگرى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: «اِذا اَحَبَّ اللّهُ عَبْداً اَلْهَمَهُ الصِّدْقُ؛ هنگامى که خدا کسى را دوست بدارد خداوند راستگویى را به قلب او مى افکند».  

این بحث را با حدیث دیگرى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) پایان مى دهیم: فرمود: «اَرْبَعٌ مَنْ اُعْطِیَهُنَّ فَقَدْ اُعْطِىَ خَیْرُ الدُّنْیا وَ الاْخِرَهِ،صِدْقُ حَدِیث وَ اَداءُ اَمانَه وَ عِفَّهِ بَطْن وَ حُسْنِ خُلْق; چهار چیز است که به هر کس داده شود خیر دنیا و آخرت به او داده شده; راست گویى در سخن، اداء امانت، نگهدارى شکم از حرام و حسن خلق».
از مجموع این احادیث نکات مهم زیر به خوبى استفاده مى شود:
یکى از طرق آزمایش مردم. آزمایش افراد صاحب ایمان راست گویى است.
دعوت به راست گویى جزء برنامه اصلى تمام پیامبران بوده است.
راست گویى سبب پاکى عمل است.
مقام والاى انسان در پیشگاه خدا در گرو راست گویى است.
گرامى ترین مردم راستگویانند.
راست گویى سبب نجات در آخرت است.
راست گویى قوى ترین ستون دین است.
راست گویى کلید بهشت است.
راست گویى نشان محبوبیت انسان در پیشگاه خدا است.
آن کس که راست گو است خیر دنیا و آخرت را نصیب خود مى کند.
و با توجه به این آثار دهگانه اى که براى راست گویى ذکر شد به خوبى روشن مى شود کمتر صفتى
از فضایل اخلاق است که به پاى این صفت برسد.
در اینجا چند موضوع مهم باقى مى ماند که توجه به آنها لازم است (هر چند در لابلاى آیات و روایات گذشته اشارات روشنى به آنها شده است)و
4-1-7-2- تأثیر راست گویى در زندگى انسان ها 
گرچه تأثیر راستى و صدق در زندگى بشر به طور اجمال بر کسى پوشیده نیست، بحث پیرامون آن ـ از یک نظر ـ توضیح واضح است، ولى هنگامى که وارد تفاصیل آن شویم به آثار معجزآسایى برخورد مى کنیم که صدق و راستى در تمام بخش هاى زندگى بشر دارد، و توجه به آن مى تواند انگیزه نیرومندى براى گرایش به این فضیلت بزرگ اخلاقى گردد.
نخستین تأثیرى که صدق و راستى از خود به یادگار مى گذارد مسأله جلب اطمینان و اعتماد در
همکارىهاى دسته جمعى است.
مى دانیم اساس زندگى انسان را کار گروهى و دسته جمعى تشکیل مى دهد و بدون آن هیچ کار مهمى پیش نمى رود. ولى کار گروهى هنگامى امکان پذیر است که افراد گروه نسبت به یکدیگر اطمینان کامل داشته باشند، و اعتماد و اطمینان در صورتى حاصل مى شود که صداقت و امانت در میان آنها حاکم باشد.
آرى مؤثرترین وسیله جلب اعتماد همان صدق و راستى است، و خطرناک ترین دشمن آن، دروغ است، و تفاوتى در میان فعالیت هاى علمى، فرهنگى اقتصادى و سیاسى نیست.
یک سیاستمدار پر نفوذ اگر یک یا چند بار به مردم دروغ بگوید به سرعت نفوذ خود را از دست مى دهد. یک دانشمند اگر تحقیقات خود را به دروغ آلوده کند، اعتماد تمام محافل علمى از ابتکارات و تحقیقات او سلب مى شود، و دیگر به گفته هاى او اعتمادى نیست.
یک مؤسسه اقتصادى اگر فقط در معرفى یک نوع از کالاهایش دروغ بگوید مردم نسبت به تمام فرآورده هاى او بدبین مى شوند، و طرفداران و مشتریان خود را به زودى از دست مى دهند.
در مدیریت ها اگر مدیر در گفتار و رفتار خود صادق نباشد، نظام و انضباط مدیریت او از هم متلاشى مى شود.
به این ترتیب به اینجا مى رسیم که پایه و اساس هر گونه پیشرفت معنوى و مادى در اجتماع اعتماد متقابل برخاسته از صدق و راستى است.
لذا در روایتى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: «اَلصِّدْقُ صَلاحُ کُلِّ شَىء اَلکِذْبُ فَسادُ کُلِّ شَىء; راست گویى سبب اصلاح هر چیز و دروغ سبب فساد همه چیز مى شود».

مطلب مرتبط :   منابع مقاله درباره سازمان جهانی تجارت

بستن منو