شک نداشته باشین هممون از دستگاهی که بتونه هر وسیله سه بعدی ای رو بسازه، استقبال می کنیم. الان چاپگرهای سه بعدی ای وجود دارن که توانایی ساخت وسایل مورد نظرمون از پلاستیک یا مواد دیگه رو دارن، و این وسیله ها هر روز با کم شدن بیشتر قیمت مواجه می شن.

در چند سال گذشته توجه زیادی به چاپگرهای سه بعدی شده. اما هدف شرکتای تولید کننده های این جوری چاپگرها اینه که این وسیله در همه خونها هم وجود داشته باشه.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشین تا بدونیم این ایده آل در این برهه تا چه حد به واقعیت نزدیکه.

قیمت چاپگرهای سه بعدی چقدره؟

اینجا قیمت عامل بسیار مهمیه. قیمت این دستگاه ها معمولا چند هزار دلاره! اما همونطور که گفتیم روز به روز قیمت اونا کمتر می شه. الان بهترین چاپگر سه بعدی ای که می تونین از فروشگاه آمازون بخرین، ۵۰۰ دلار قیمت داره.

البته از اونجایی که ما کار با این محصول رو تجربه نکرده ایم، نمی تونیم در مورد کیفیت اون صحبت کنیم ولی از دید قیمت، مثال خوبی واسه چاپگرهای سه بعدی ارزانه.

اگه به دنبال خرید یه چاپگر سه بعدی از برند معروف تری هستین، باید پول بیشتری هم بپردازید. ارزانترین و کوچیکترین چاپگر سه بعدی شرکت MakerBot که Replicator Mini اسمشه، الان با قیمت ۱۳۷۵ دلار بفروش می رسه. این قیمت نسبت به قیمتای چند هزار دلاری سالهای گذشته این شرکت بسیار ارزانتره، اما با این حال بازم واسه استفاده عادی در خونها تقریبا گرانه.

چاپگرهای سه بعدی واسه نمونه سازی فوق العاده ان

چاپگرهای سه بعدی فقط واسه سرگرمی نیستن و شرکتا و آدمایی که نیاز به نمونه سازیا و طراحیای سریع دارن، می تونن طرح سه بعدی وسیله مورد نظرشون رو به این دستگاه ها بدن تا با سرعتی بیشتر یه نمونه واقعی از اون طرح به وسیله چاپگر سه بعدی تولید شه. اگه در کار و کاسبی شمام نیاز به اینجور مواردی هست می تونین یکی از این اجناس رو بخرین.

در این مطلب می خوایم به جای صحبت در مورد شرکتا، در مورد کاربران خونگی که از این پرینترها استفاده می کنن صحبت کنیم. همونطور که گفته شد، شرکتای تولید کننده چاپگرهای سه بعدی میخوان این فناوری در همه خونها وجود داشته باشه، اما واقعا شما باید اینجور دستگاهی رو بخرین؟

چاپای سه بعدی

چاپگر سه بعدی دستگاهیه که اول طرح سه بعدی وسیله مورد نظر رو باید به اون داد و پس از اون دستگاه یاد شده یه نمونه فیزیکی از طرح داده شده رو با مواد اولیه مخصوص، تولید می کنه. این محصول از پایه یه جعبه س که دارای بخشی فوقانیه و لایه های پلاستیک رو روی همدیگه قرار میده. پلاستیک، داغ و جامد بوده و در سه زاویه، طرح مورد نظر رو به صورت فیزیکی تولید می کنه.

چاپگرای سه بعدی توانایی تولید نوعای جورواجور اسباب بازیا، قطعات وسایل بازی و مواردی مثل این رو دارن. مخصوصا این دستگاه ها می تونن وسایل مختلفی که به صورت روزمره از اونا استفاده می کنیم رو هم تولید کنن، مانند لوازم ساده آشپزخانه.

الان حتی کفشای سه بعدی هم تولید شدن. هر چند که ما هنوز دقیقا مطمئن نیستیم این جوری کفشا چقدر راحت و مناسب هستن. واسه به کار گیری چاپگرهای سه بعدی باید علاوه بر خرید خود این دستگاه، مواد اولیه اونو هم بخرین که عموما یه جور پلاستیکه و حکم جوهر در چاپگرهای کاغذی رو داره. البته در بعضی از چاپگرهای سه بعدی از مواد دیگری هم به عنوان ماده اولیه استفاده می شه.

چاپگرهای سه بعدی براتون جذاب هستن؟ شما نیاز به اینجور دستگاهی ندارین!

اگه تا قبل از این هیچ وقت نخواسته اید یه وسیله سه بعدی بسازین، شاید چاپگر سه بعدی به کار شما نمیاد. واسه ورود به دنیای چاپ سه بعدی در واقع احتیاجی به خرید یه چاپگر سه بعدی نیس. قبل از خرید اینجور محصولی می تونین کارای زیر رو انجام بدین:

  • چاپ سه بعدی با سرویسایی که محصوص این کار ایجاد شدن: Shapeways و هم وب سایتای مشابه، به شما اجازه میدن از بین طرحای موجود یکی رو واسه چاپ سه بعدی انتخاب کنین. هم اینکه امکان آپلود و پرینت گرفتن از مدلای طراحی شده به وسیله شمام هست و پس از انتخاب طرح واسه ساخت محصول پایانی، باید هزینه ای رو پرداخت کنین. اگه خیلی هم پیش میاد که نیاز به چاپ سه بعدی وسایل داشته باشین، به کار گیری این روش به جای خرید یه چاپگر سه بعدی بسیار به صرفه س.
  • چاپگرهای سه بعدی پرداخت به ازای استفاده: اگه شما با احتمال خیلی کم نیاز به ارسال یه فکس یا چاپ یه سند متنی دارین، شک نداشته باشین به جای خرید دستگاه فکس یا چاپگر متنی، بهتر می دونین به یکی از فروشگاه های نزدیک محل زندگیتون که اینکار رو انجام میدن مراجعه کنین. این مورد واسه چاپگرهای سه بعدی هم به همین منواله و امروزه در بعضی فروشگاه ها روش پرداخت به ازای استفاده رو ارائه می شه. شرکت Staples در بعضی از فروشگاه ها در حال ایجاد مراکز چاپ سه بعدیه. همونجوری که به کار گیری چاپگرهای سه بعدی در خونها در حال زیاد شدنه، به کار گیری این فناوری در مراکز جور واجور به طور وسیع تری در حال گسترشه تا مردم بتونن بدون نیاز به خرید اینجور دستگاه هایی، از اونا استفاده کنن.

اگه چاپ سه بعدی براتون جذابه می تونین طرحای موجود رو بررسی کنین، اونا رو برابر میل خود ویرایش کنین یا حتی طرح مخصوص خود رو ایجاد کرده و با به کار گیری چاپگرهای سه بعدی بقیه اونو به صورت فیزیکی بسازین. اما اگه علاقمند به ایجاد وسایل جور واجور هستد شاید باید یه چاپگر سه بعدی واسه خود جفت و جور کنین. اگه هیچ طرح یا ایده خاصی واسه ساخت ندارین، بهتره از خرید این محصول بیخیال شین و به این صورت پول زیادی رو صرفه جویی کنین.

شما با چاپگر سه بعدی دقیقا چه کاری انجام میدید؟

چاپگرهای سه بعدی امروزی مثل چیزی که در فیلمای علمی-تخیلی مانند Star Trek دیدین نیستن. شما نمی تونین با به کار گیری اونا یه پیتزا آماده کنین یا لپ تاپ جدیدی واسه خود بسازین، اما می تونین قطعات و وسایل کوچیک پلاستیکی رو با اونا تولید کنین. در بیشتر چاپگرهای سه بعدی الان، مدل ساخته شده به جای اینکه چند رنگ باشه، بیشتر تک رنگ میشه. به طور بالقوه شما می تونین از پلاستیک سفید رنگ واسه ساخت طرحای سه بعدی خود به وسیله چاپگرهای سه بعدی استفاده کنین و پس از تولید، اونو به دلخواه خود رنگ کنین، و البته واسه این منظور شک نداشته باشین باید کار بیشتری روی طرح ساخته شده خود انجام بدین.

پس اگه قصد خرید یه چاپگر سه بعدی رو دارین، این سوال رو از خود سوال کنین که واقعا می خواین با اون چه بسازین؟ می تونین قبل از اقدام به خرید، از سایتای مربوط به چاپگرهای سه بعدی مثل Thingiverse دیدن کنین. اینجوری مدلایی که بقیه افراد با به کار گیری این فناوری ساخته ان رو مشاهده می کنین. و اگه موردی توجه شما رو جلب کرد، می تونین اون سفارش بدین.

این ایده که در هر خونه دستگاهی وجود داشته باشه که با اون بشه وسایل ساده پلاستیکی رو ساخت جذابه ولی تا حالا به صورت گسترده در سراسر جهان تماشاگر اون نیستم. چاپگرهای سه بعدی قیمت بالایی دارن و ساختن مدلای جور واجور با به کار گیری این فناوری -حتی مدلای ساده- چند دقیقه تا چند ساعت زمان میبره. ضمن اینکه باید مبلغی رو هم که واسه خرید ماده اولیه این دستگاه ها می پردازید در نظر داشته باشین.

موردی که ممکنه به کار گیری چاپگرهای سه بعدی رو گسترش بده، اسکنرای سه بعدی هستن. با به کار گیری این وسیله ها میشه یه وسیله فیزیکی رو اسکن کرده و مدل اونو با کمک چاپگرهای سه بعدی تولید کرد. شرکت MakerBot محصولی به نام Digitizer ساخته که دقیقا همین کار رو انجام میده. قیمت این محصول ۷۹۹ دلاره.

این فناوری به کاربران خونگی اجازه میده تا خیلی راحت طرح مدلای سه بعدی رو ایجاد و اونا رو تولید کنن. اما هنوز زمان زیادی مونده تا تماشاگر دستگاه های مقرون به صرفه در این مورد باشیم.

ما هم مانند شما علاقمندیم تا تماشاگر روزی باشیم که در هر خونه یه چاپگر سه بعدی وجود داشته باشه و همه بتونن مدلای سه بعدی جور واجور و دلخواه خود رو خیلی راحت بسازن. اما باید قبول کرد که واسه رسیدن به یه فناوری ایده آل باید بهبودهای زیادی روی چاپگرهای سه بعدی الان صورت پذیرد.

شک نداشته باشین همه گیکا تشنه بررسی و به کار گیری اجناس و تکنولوژیای روز هستن ولی در آخر باید بدونین با در نظر گرفتن مواردی که در این مطلب به اونا گفته شد، خود شمائید که می تونین تشخیص بدین واقعا به یه چاپگر سه بعدی نیاز دارین یا خیر.

همونطور که قبلا در دیجیاتو اعلام کردیم ایران هم تونسته چاپگرهای سه بعدی ارزون تری رو نسبت به مدلای خارجی تولید کنه، پس میشه امیدوار بود که طی سالای آینده بشه با قیمتی مناسب این دستگاه رو خرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *