حفاظت محیط زیست، گردشگری طبیعی

حفاظت محیط زیست، گردشگری طبیعی

دانلود پایان نامه

هولارسون کله بید است.
 منطقه شامل دره های متعدد است که هر یک با پوشش و ویژگی های خاص خود به زیبایی و غنای منطقه افزوده اند.
 دره اول و دوم، و صخره شیر و پلنگ رویشگاه درختانی چون انجیر و بادام وحشی است و دره ریواس واقع در قسمت شمالی منطقه، دره های سماق، دره معدن و دره غار بین ارتفاعات آهنگران با داشتن درختان سماق از دیگر دره های منطقه هستند.
 مسوول حفاظت منطقه لشگردر ملایر همچنین با بیان اینکه منابع آبی منطقه را چشمه های دایمی و فصلی تشکیل می دهند افزود: چشمه های دایمی منطقه از قبیل چشمه اوضامن، چشمه دره سلطان آباد، چشمه سی یک، چشمه غار و چشمه بید، عمده ترین منابع آب منطقه و تامین کننده یکی دیگر از نیازها و فاکتورهای زیستی محسوب می شوند. غنی ترین این چشمه ها، چشمه اوضامن است که مجاور پادگان امام علی (ع) واقع شده است.
 
یاری اضافه کرد: منطقه مزبور دارای دو پاسگاه محیط بانی در روستاهای مجاور منطقه (ازناوله و سلطان آباد) است.
 پاسگاه سلطان آباد با داشتن تمامی امکانات رفاهی همه ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان،اساتید و گردشگران داخلی و خارجی است و پاسگاه ازناوله نیز که محل اصلی استقرار غیر دایمی گارد منطقه است.
رییس اداره محیط زیست ملایر نیز قابیلت های منطقه حفاظت شده لشگردر را منحصربه فرد ارزیابی کرد این منطقه دارای ۱۱ چشمه دایمی به نام های قمشلی، کله بید، دره غار، سی یک، گیچک، اوضامن، سلطان آباد، اوزون دره، چشمه نثار، چشمه نقلی، پیر مهدی است.
 تعداد ۱۶ روستا در اطراف منطقه وجود دارد که شامل ازناو، سلطان آباد، قلعه جوزان، پیر خداوردی، چشمه قاضی، جوزان، جوراب، ازناوله، احمدیه، میشن، کمازون، زنگنه سفلی وعلیا، احمد روغنی، ازناوله، کساوند که همه این روستاها در محدوده مرزی منطقه قرار گرفته اند.
 براساس مطالعه رستنی های منطقه، تاکنون ۲۶۶ گونه گیاهی متعلق به ۱۸۴ جنس و۴۳ خانواده شناسایی شده اند و از این تعداد۲۸ گونه اندمیک ایران است.
منطقه لشگردر با دارا بودن آب و هوای سرد وکوهستانی . گیاهان علفی و بوته ای پوشش گیاهی غالب منطقه را تشکیل می دهند اما تک درختچه هایی نیز در ارتفاعات میانی منطقه به صورت پراکنده دیده می شوند از درختچه های مهم منطقه گونه های زالزالک، انجیر، بنه، سماق، زرشک و بادام کوهی را می توان نام برد .
 
گونه های بوته ای و علفی منطقه مشتمل بر کلاه میر حسن، انواع گون، علف بادبزنی، نخود وحشی،کنگ، علف چای، زنبق وحشی، اسپند، شکر تیغال، لاله واژگون، ریواس، کاروان کش، بومادران و آویشن هستند.
 در منطقه حفاظت شده لشگردر ۱۸ گونه پستاندار از ۱۱ خانواده و ۵ راسته و ۷۵ گونه پرنده از ۲۳ خانواده و ۷ راسته زیست می کنند.
 با اعلام اینکه این منطقه به لحاظ موقعیت طبیعی و توپوگرافی دارای سه وضعیت کوهستانی . تپه ماهوری و نسبتاً دشتی است گفت: مناطق کوهستانی زیستگاه کل و بز و مناطق تپه ماهوری زیستگاه گونه حمایت شده قوچ و میش ارمنی است و مناطق دشتی نیز به سبب تغییر نوع کاربری زمین از جانب روستائیان به صورت کشت باغات انگور درآمده است .
 در تشریح جاذبه های جانوری منطقه لشگردرنیز گفت: عمده ترین وحوش موجود در منطقه لشگردر،کل و بز، قوچ و میش است،و ارتفاعات منطقه جایگاه مناسبی برای رشد و تکثیر این جانوران به شمار می آید.
  در منطقه لشگردر علاوه بر این وحوش، تعداد زیادی از پرندگان چه به صورت فصلی و چه به صورت بومی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به عقاب طلایی، دلیجه، کبک نوک سرخ، تیهو، جغد، کمرکولی، سسک، فاخته، زرد بره، دارکوب و پری شاهرخ اشاره کرد.
 
مناطق حفاظت شده به عنوان یکی از امن ترین زیستگاه های گونه‌های نادر و شاخص جانوری و گیاهی و یکی از مهمترین ظرفیت های گردشگری طبیعی استان و به تبع شهرستان ملایر است.
 رییس اداره محیط زیست ملایر باتوجه به وجود این ذخیره ارزشمند طبیعی در شهرستان طرح جامع مدیریت منطقه لشگردر در حال تهیه و تدوین است.
مراحل تهیه طرح جامعه مدیریت منطقه لشگردر ملایر به زودی تمام شده و برای کاربردی شدن در منطقه ابلاغ می شود.
در این طرح قابیلت های بخش های مختلف این منطقه حفاظت شده با ضابطه و شرایط خاص خود با تعریف کاربری های مناسب مشخص می شود.
 در صورت تهیه این طرح جامع بخش های مختلف این منطقه حفاظت شده برای اجرای طرح های مطالعاتی، گردشگری، وحفاظتی معرفی می شود.
 باتوجه به اهمیت و جایگاه مناطق حفاظت شده برای جذب گردشگران طبیعی اجرای طرح های جامع موجب برنامه ریزی های دقیق و کابردی برای حفاظت و تقویت اینگونه ظرفیت ها است.
 

مطلب مرتبط :   مقاله درمورد دانلود قیمت تمام شده

 بررسی شرایط جغرافیایی
منطقه حفاظت شده لشگر در در استان همدان بین E4858 طول جغرافیایی و N3412 عرض جغرافیایی واقع شده است. مساحت آن ۱۶۰۷۱ هکتار منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتی در حدود ۱۵۵۵۰ هکتار درمجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر، و در محدوده جغرافیایی در محدوده” ۳۰,‛ ۵۱,° ۴۸الی” ۰,‛ ۲,° ۴۹ طول شرقی و” ۰,‛ ۹,° ۳۴ الی ” ۰,‛ ۲۰,° ۳۴عرض شمالی قرار دارد. ارتفاع متوسط منطقه از سطح دریا در نقاط کم ارتفاع ۱۷۵۰ متر و در نقاط مرتفع ۲۹۲۸ متر می باشد. طی دوره آماری بیست ساله میانگین بارندگی سالیانه منطقه برابر ۸/۲۸۸ میلی متر و میانگین سالانه دمای منطقه برابر ۴۰/۱۳ درجه سانتی گراد می باشد.تیپ اقلیمی منطقه به روش دومارتن نیمه خشک و طبق روش آمبرژه خشک سرد
تعیین شده است. جهت وزش باد از جنوب به سمت شمال جریان دارد.

این منطقه دارای ۱۱ چشمه دائمی به نام های قمشلی، کله بید، دره غار، سی یک، گیچک، اوضامن ، سلطان آباد، اوزون دره، چشمه نثار، چشمه نقلی، پیر مهدی می باشد. تعداد ۱۶ روستا در اطراف منطقه وجود دارد که شامل ازناو، سلطان آباد، قلعه جوزان، پیر خداوردی، چشمه قاضی، جوزان، جوراب، ازناوله، احمدیه، میشن، کمازون، زنگنه سفلی وعلیا، احمد روغنی، ازناوله، کساوند که همه این روستاها در محدوده مرزی منطقه قرار گرفته اند. این منطقه به جهت برخوردار بودن از شرایط لازم ابتدا در سال ۱۳۶۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرایط اکو لوژیکی و خصوصا زیستی در اسفندماه سال ۱۳۶۹ با تلاش مجموعه پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست همدان با تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست عنوان « منطقه حفاظت شده » را از آن خود کرد . براساس مطالعه رستنی های منطقه، تاکنون ۲۶۶ گونه گیاهی متعلق به ۱۸۴ جنس و۴۳ خانواده شناسایی شده اند و از این تعداد۲۸ گونه اند میک ایران میباشد.

مطلب مرتبط :   پایان نامه با موضوع نظریه زمینه ای

محدوده منطقه:
شمالاً : از قریه ازناو به طرف شرق در امتداد جاده شوسه ملایر- شراء(خنداب) تا دو راهی محمودآباد- پیرشاهوردی خرابه الی گردنه چشمه قاضی.
غرباً: از محل تلاقی راه آهن با جاده آسفالته فرعی فروز به طرف شمال شرقی تا قنات قریه فروز واز این محل
در جهت غرب در امتداد خط مستقیم تا تلاقی با جاده گاز وسپس در امتداد جاده گاز تا محل تلاقی با جاده آسفالته ملایر-اراک در محل منتهی الیه جنوبی دیوار شرقی گورستان بهشت هاجر وسپس در امتداد همین دیوار بسمت شمال تا منتهی الیه شمالی دیوار بهشت هاجر وسپس در جهت غرب در امتداد جاده جیپ رو قدیمی ازناو منتهی به قریه ازناو.
جنوباً: از محل تقاطع جاده گاز با جاده آسفالت- احمد روغنی به سمت غرب در امتداد جاده تا نقطه ی با مختصات ۳۱۵۰۳۴ و ۳۷۸۱۷۱۱(در سیستم UTM ) واز این نقطه به طرف شمال در امتداد خط مستقیم مفروض تا نقطه ای با مختصات ۳۱۵۳۴۳ و ۳۷۸۲۴۴۷ واز این نقطه در جهت غرب تا نقطه ای به مختصات ۳۱۴۵۵۵ و۳۷۸۲۵۵۱ واز این نقطه تا نقطه ای به مختصات ۳۱۴۵۲۱ و۳۷۸۲۴۶۱ در قسمت شمال شرقی فنس موجود کارخانه و از این نقطه به سمت غرب در امتداد فنس موجود تا نقطه ای به مختصات ۳۱۳۸۸۲ و۳۷۸۲۳۲۵ واز این نقطه به سمت غرب تا نقطه ای با مختصات ۳۱۳۳۶۸ و۳۷۸۲۴۵۹ واز این نقطه در جهت جنوب در امتداد خط مستقیم مفروض تا تقاطع با راه آهن واز این نقطه به سمت غرب در امتداد راه آهن از محل تلاقی با جاده آسفالته فرعی فروز.  منطقه حفاظت شده لشگر در شهر ملایر بین E4858 طول جغرافیایی و N3412 عرض جغرافیایی واقع شده است.مساحت آن ۱۶۰۷۱ هکتار می باشد.
تار یخ تأسیس منطقه از ابتدا تاکنون:  شناسنامه ارتقاء سطح به شرح ذیل می باشد:
– آگهی رسمی شماره ۳۴۳۴-۱۳ مورخ ۱۳/۱۰/۶۳ اعلام ممنوعیت شکار از تاریخ ۱/۱۱/۶۳ به مدت پنج سال

مطلب مرتبط :   پایان نامه درباره امر به معروف و نهی از منکر

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو