تحقیق رایگان درباره محدودیت‌ها و مشکلات

تحقیق رایگان درباره محدودیت‌ها و مشکلات

دانلود پایان نامه

 

همیشه حس همنوایی و تابع جمع بودن در افراد وجود دارد. پیشنهاد می شود با ایجاد فرهنگ سازی های زیاد و آگاهی و کارهای فرهنگی در این زمینه نگرش را نسبت به این امر تغییر داد که این تابع فعالیت های فرهنگی مراکز مربوطه می باشد. بنابراین پیشنهاد می شود که سازمان ها و مراکز فرهنگی، مراکز مشاوره و شهرداری ها تلاش بیشتری برای فرهنگ سازی ها و جا انداختن این امر در بین افراد جامعه داشته باشند.
نظارت اجتماعی که به صورت کنترل رسمی و غیر رسمی صورت می گیرد می تواند نقش مهمی برای آسایش خاطر کسانی باشد که به این ازدواج نیاز دارند. کنترل های اجتماعی رسمی مانند واضعین قوانین و پلیس و کنترل های غیر رسمی مانند ابزارهای اخلاقی، ارزشی و فرهنگی.
5-4-3. پیشنهادات پژوهشی
پیشنهادات پژوهشی در راستای کاستن از تکرار اشتباهاتی است که ممکن است به دلیل ناآگاهی از تحقیقات پیشین، گریبانگیر محققین آینده شود (افشانی، 1385: 187). این پیشنهادات هم‌چنین در جهت بهتر اجرا شدن تحقیقات بعدی عمل خواهند کرد. در این بخش با عنایت به تجربیات بدست آمده در تحقیق، موارد زیر در قالب پیشنهادات پژوهشی یادآور می‌شود؛
انجام این پژوهش نشان داد که مسائل زنان خانهدار بسیار متنوع است و کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفتهاست؛ انجام پژوهشهایی با روش کیفی درباره موضوعات زنان با موضوعاتی همچون؛ تحصیلات، اشتغال زنان، رفع تبعیضها و نابرابریها در عرصههای مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و …
انجام چنین تحقیقاتی در شهرهایی با بافت سنتی و مدرن میتواند نشان دهد که نتایج این تغییرات و تحولات نقش زنان در خانواده در هر کدام از شهرها با بافت سنتی و مدرن به چه صورت بودهاست
علاوه بر تحقیق درباره تحول نقش زن در خانواده میتوان تحقیقی در رابطه با تغییر و تحول نقش مرد در خانواده انجام داد و پی برد که چه تغییراتی نسبت به نقش مردان در دنیای امروز نسبت به مردان سنتی شدهاست.
علاوه بر بررسی تحول نقش زن در خانواده، که به صورت کلی انجام گرفته میتوان این پژوهش را در سطح خرد چون تحصیلات انجام داد که به شناخت بهتری از تغییرات زنان پی برد و نکتههای جالبتر و دقیقتری بدست آورد.
انجام مطالعات طولی در راستای بررسی و مقایسه وضعیت تحول نقش زنان در طی سالها و یا مقاطع زمانی مختلف در سطح استانی و یا ملی جهت مطالعه تطبیقی مشکلات ناشی از حضورشان در نقش های بیرون از خانه در طی سال های مختلف
5-5. محدودیت‌ها و مشکلات پژوهش
وجود محدودیت‌ها و مشکلات بر سر راه هر پژوهشی امری اجتناب‌ناپذیر است. این تحقیق نیز محدودیت‌هایی روبرو بود که دستیابی به اهداف تحقیق را دچار کندی کرد. در زیر به چند مورد از این محدودیت‌ها اشاره می‌کنیم:
محدودیت منابع و مآخذ علمی جدید درباره موضوع تحقیق در دانشگاه و مشکل در دسترسی به پایان نامه های دانشگاه های دیگر.
همکاری نکردن برخی شهروندان در پاسخگویی به سوالات پرسشنامه و همچنین داشتن نگاه سوء به موضوع که موجب می شد پاسخگویان نسبت به برخی پرسش ها سوگیری داشته باشند و پاسخ صحیح به آنها ندهند، مانند سوال هایی که در مورد نیازهای فردی یا میزان درآمد که در این تحقیق آمده بود (حساسیت موضوع).
وقت گیر بودن پرسشگری در بین زنان متاهل در شهر یزد، برای اطمینان از اینکه پاسخگویان به تمام سوالات پرسشنامه جواب دهند.
یکی دیگر از مشکلات پرکردن پرسشنامه، عدم تحویل پرسشنامه ها بود و پیدا کردن پاسخ گویان، غیر ممکن بود که این متحمل صرف وقت و هزینه ی زیادی می شد.
مشکلات تحقیق بیشتر در بعد عملی و میدان تحقیق وجود داشت، دشواری کسب اعتماد کامل پاسخگویان میباشد، با وجود آنکه چندین بار به پاسخگویان تفهیم شد که هویت آنان پنهان خواهند ماند و هدف فقط انجام دادن یک پژوهش میدانی است، با این وجود کسب اطلاع از بعضی از رفتارهای خصوصی(مثلا نگرشهای جنسی و نوع رابطه همسران در خانواده و …) با مشکلات زیادی مواجه بودهاست.
ضمائم
پیوست شماره یک: پرسشنامه
با سلام
پاسخگوی عزیز این پرسشنامه به منظور انجام یک کار تحقیقی دانشگاهی تهیه شده است. لذا خواهشمند است با پاسخ دقیق خود ما را در انجام این پژوهش یاری نمایید. باتشکر فراوان از همکاری شما .
سن : 18 – 25 سال 26 – 33 سال 34 – 41 سال 42 – 49 50 سال به بالا
وضعیت تاهل: متاهل همسر فوت شده مطلقه
تعداد فرزندان: ……
میزان تحصیلات: زیر دیپلم دیپلم فوق دیپلم کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
میزان تحصیلات همسر: زیر دیپلم دیپلم فوق دیپلم کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
میزان درآمد خود و خانواده تان در ماه : کمتر از 005 هزار تومان از 500 تا 800 هزار تومان بالاتر از 800 تا یک میلیون تومان بالاتر از یک میلیون تا یک میلیون وسیصد هزار تومان بیش از یک میلیون و سیصد هزار تومان
وضعیت اشتغال: خانه دار شاغل

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه ارشد با موضوع بانکداری اسلامی

بستن منو