تحقیق درباره مقام معظم رهبری

تحقیق درباره مقام معظم رهبری

دانلود پایان نامه

ایشان در توصیه به جوانان می فرمایند:«من باز هم از شما جوانان خواهش می‌کنم که با معانی قرآن انس پیدا کنید و ترجمه قرآن را بفهمید. من بارها از جوانان خواسته‌ام و بسیاری هم اقدام کرده‌اند. قرآن را که هر روز تلاوت می‌کنید؛ هر چه که تلاوت می‌کنید ترجمه آن را هم نگاه کنید؛ بگذارید این مفاهیم در ذهن جوان شما حک شود در آن صورت فرصت تدبر پیدا خواهید کرد.» (خامنه ای،پیشین، 09/08/1379)  

ایشان با تاکید بر تلاش در جهت ترویج ترجمه قرآن می فرمایند:«باید ترجمه قرآن آنقدر رواج پیدا کند که تا وقتی آیه‌ای تلاوت شد، معنای آن هم فهمیده شود. این، کلید است. این، در اول است. اگر این در را باز کردیم، بقیه درهای استفاضه و استفاده از قرآن باز خواهد شد. شما اگر معنای آیه‌ای را ندانید، نمی‌توانید در آیه‌ای که بناست تلاوت کنید، تدبر داشته باشید؛ نکاتش را متوجه شوید و ظرایف آن را به دست آورید.» (خامنه ای،پیشین ،16/3/1370)
بنابر این برای تدبر در آیات ،خواندن آیات همراه با ترجمه آنها ضروری است،البته در این مرحله بهره گیری از ترجمه مناسب نیز لازم است؛مقام معظم رهبری(مدظله) حوزه های علمیه را مسئول تهیه ترجمه های مناسب قرآن می دانند.
ج-حفظ:
حفظ قرآن یکی از مهم ترین عوامل وپیش نیازها برای تدبر در قرآن می باشد،اهمیت این موضوع در موارد متعددی بیان شده است.
باید توجه داشت که حفظ آیات با کیفیت تدبر درآن رابطه ای دو سویه دارد،بدین معنی که حفظ سوره روند تدبر را بهتر وعمیقتر می کند وهم تدبر سوره سبب سهولت ،سرعت ودقت در حفظ می شود ،زیرا حفظ توان در نظر داشتن مجموعه آیات را به فرد متدبر می دهد؛واز طرف دیگر تدبر سبب اطلاع متدبر از نظم متقن حاکم بر آیات می شود وحفظ را برای متدبر آسانتر می کند.
مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید می فرمایند،از نظر ایشان حفظ قرآن خیلی مهم است زیرا در جریان حفظ آیات، تکرار آیات قرآنی و انس دائمی با قرآن، به متدبر فرصت می‌دهد که در قرآن تدبر کند. با تکرار و انس با آیه‌ای از قرآن، امکان تدبر در آن به دست می‌آید.(خامنه ای،پیشین،اقتباس ،4/7/1385)
ایشان درتوصیه ای اکید در مورد حفظ قرآن می فرمایند:« حفظ قرآن را جدی بگیرید، البته جوان‌ها و نوجوان‌ها که توی مدرسه هستند و دبستان و این‌ها، اول باید روی آنها اجرا بشود. بعد نوجوان‌هایی که چهارده و پانزده ساله هستند. بعد جوان‌ترها و آنهایی که تا سی ـ چهل سال سنّشان هست مأیوس نشوند.»(خامنه ای، پیشین، 4/12/1372)
رهبر فرزانه انقلاب اهمیت حفظ قرآن را تا جایی می دانند که نپرداختن به آن در حوزه ها را یک نقیصه می دانند. (خامنه ای،پیشین ،27/12/1368 )
د-مطالعه تفسیر
در ادامه ترتیب مراتب ومراحل انس با قرآن ،آخرین پیش نیاز بیان شده برای تدبر ،تفسیر قرآن است.
«تفسیر به معنی پرده برداری وکشف مراد ومقصود گوینده است.ودرباره ی قرآن به معنای توضیح مراد خدای متعال از آیات قرآن ویا بیان معانی آیات قرآن وکشف مقصود ومضمون آنهاست.
در تفسیر ،هم به مراد ومقصود متکلم و هم به متن آیات توجه می شود.فهم ودرک مفاهیم آیات ،نخستین مرحله تفسیر ،ومرحله ی دیگر آن تبیین وتوضیح آنهاست.بدین جهت ،تفسیر هم معنای ظاهری وهم معنای درونی وباطنی آیات را شامل می شود وفراتر از مدلول لفظی است.تفسیر برای تمامی افراد یکسان نخواهد بود وبه میزان وضوح وعدم وضوح معنی آیات برای افراد گوناگون ،متفاوت می شود وبه عبارت دیگر ،تفسیر امری تشکیکی ودارای مراتب مختلف است.»(دیاری بیدگلی، پیشین،ص 41)
امام خمینی (ره)در باب تفسیر نکات جالب توجهی را بیان می دارند ،ایشان با انتقاد از تفاسیر نوشته شده می فرمایند:«به عقیده نویسنده تا کنون تفسیر براى کتاب‏ خدا نوشته نشده. (خمینی، 1388الف، ص192)
نکات سخنان ایشان در این بحث شامل موراد زیر است:
1-هدف تفسیر قرآن شرح مقاصد وبیان منظور صاحب کتاب می باشد.
2- غفلت وبی توجهی در دریافت مقصد در تفسیر خطای بزرگی است که سبب محرومیت از قرآن شده است.
3- علماء و مفسّرین باید تفاسیر فارسى و عربى بنویسند و مقصود آنها بیان تعالیم و دستورات عرفانى و اخلاقى و بیان کیفیّت ربط مخلوق به خالق و بیان هجرت از دار الغرور به دار السّرور و الخلود باشد، به طورى که در این کتاب شریف به ودیعت گذاشته شده.
4- توصیه های ایشان به مفسران :
الف-مفسّر وقتى «مقصد» از نزول را بما فهماند مفسر است، نه «سبب» نزول به آن طور که در تفاسیر وارد است.
ب- مفسّر باید شئون الهیّه را به مردم تعلیم کند، و مردم باید براى تعلّم شئون الهیّه به آن رجوع کنند تا استفادت از آن حاصل شود.
ج-باید مفسّر در هر قصه از قصص آن، بلکه هر آیه از آیات آن، جهت‏اهتداء به عالم غیب و حیث راه نمایى به طرق سعادت و سلوک طریق معرفت و انسانیّت را به متعلّم بفهماند.

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه ارشد درباره معاملات با حق استرداد

بستن منو