تحقیق درباره اهداف اجتماعی

تحقیق درباره اهداف اجتماعی

دانلود پایان نامه

و در سخن دیگری از ایشان آمده است:«اگر مردم را تربیت کنید به یک تربیتى سالم، و دعوت کنید به اینکه با خدا آشنا بشوند، با معارف الهى آشنا بشوند، با قرآن‏ آشنا بشوند، اگر این طور شد، کشور شما سالم مى‏ماند و به سایر جاها هم سرایت مى‏کند؛ قهرى است این. »(همان، ج‏19 ص357)  

2-3-5-اعاده ی مجد وعظمت اسلام ومسلمانان:
در صورتی که مسلمانان آیات قرآن را نصب العین خود در زندگی قرار دهند،نه زیر بار ظلم می روند ونه ظالم می شوند؛بلکه با تکیه بر دستورات مترقی اسلام رشد حقیقی وچشمگیری خواهند داشت،همانند آنچه در صدر اسلام رخ داد.امام خمینی (ره)نیز در این باره فرموده اند:«اى مسلمانان جهان! از جاى برخیزید و قرآن‏ کریم را به دست گرفته و به فرمان خداى تعالى گردن نهید تا مجد خود و عظمت اسلام عزیز را اعاده کنید.»(همان،ج‏10، ص339)
2-3-6-سیادت عالم:
بر اساس دیدگاه امام خمینی(ره) باید قرآن‏ در همه شئون وارد بشود، و در همه جا باشد؛ در همه شئون انسانى اسلام، باید قرآن‏ وارد بشود، و به همه دستورات آن باید به دقت عمل شود.
ایشان با بیان دو آیه از آیات قرآن کریم به رابطه عمل به دستورات آیات قرآن وسیادت مسلمین در جهان پرداخته می فرمایند:«قرآن‏ وقتى مى‏فرماید: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا مى‏فرماید: وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ رِیحُکُمْ؛ این طور احکام مترقى سیاسى که اگر به آن عمل بشود سیادت عالم مال شماست. این قرآن‏ را مهجور کردیم همه و اعتنا نکردیم به این مسائل.»( همان، ج‏16 ،ص39)
نتیجه قهری همه اهدافی که برای انس حقیقی مسلمین با قرآن بیان شد ،سیادت مسلمین در عالم است.زیرا در این صورت با سر لوحه قرار دادن دستورات خداوند به بالاترین رشد مادی ومعنوی می رسند؛که لازمه آن سیادت بر عالم است.
اهداف اجتماعی وجهانی و مولفه های آنها به شکل زیر قابل نمایش است:
اهداف جهانی
اهداف جهانی
اهداف اجتماعی
اهداف اجتماعی

مطلب مرتبط :   منبع پایان نامه ارشد درمورد توسعه اقتصادی و اجتماعی

حکومت قرآن در تمام شئون جامعه
حکومت قرآن در تمام شئون جامعه
حرکت معنوی واصلاح اجتماع در پرتو قرآن
حرکت معنوی واصلاح اجتماع در پرتو قرآن
افتتاح راه استفاده از قرآن برای مردم
افتتاح راه استفاده از قرآن برای مردم
سیادت عالم
سیادت عالم
اعاده مجد وعظمت مسلمین

بستن منو