یه چند وقت پیش، روحی تازه در کالبد رقابتی دیرین دمیده شد و دو هماورد قوی رخ به رخ همدیگه قرار گرفتن. یکی از اونا غول نرم افزاری بی حریف دنیاست که تازگیاً نگاهی خاص به بخش سخت افزار هم داره، و دیگری شرکتی متمول که مدتهاس مجموعه نرم افزار و سخت افزار اختصاصی اش رو در چارچوبی انحصاری و بسته به بازار روونه می کنه.

همونجوریکه میدونید، مایکروسافت چهارشنبه شب برابر با پنجم آبان ماه، رویدادی مفصل رو در نیویورک برگزار کرد تا کامپیوتر دسکتاپ جدیدش با نام سرفس استودیو رو به همراه وسیله ورودی ابتکاری با عنوان Dial معرفی کنه. حدود ۲۴ ساعت پس از اون، اپل هم وارد گود شد و به رونمایی از نسل تازه مک بوک پروها با نوار وسیله لمسی موسوم به تاچ بار پرداخت.

اگه بخوایم فقطً این دو اتفاق رو با زمان بندی خاصشون ملاک مقایسه بذاریم، به جرأت میشه گفت مایکروسافت به خاطر نوآوری بی بدیل و خطر پذیری بالا، برنده میدون شده.

در خبرها خوندین که این شرکت سرویس استریم بازی با نام Beam، قابلیتای ارتباطی جدید ویندوز ۱۰، و طراحی هدستای واقعیت مجازی واسه پلتفرم Daydream گوگل و هم اینکه نسخه پیشرفت یافته از سرفس بوک رو نشون داد. اما پس از گذشت حدود ۱ ساعت از شروع مراسم، نوبت به اتفاق اصلی رسید.

این شرکت از کامپیوتر دسکتاپ Surface Studio و وسیله جانبی Surface Dial پرده برداشت، کالاهایی که به روشی باشکوه به وسیله مدیر بخش سخت افزار مایکروسافت یعنی «پانوس پانای» در نیویورک رونمایی شده و وضعیتی هیجان انگیز رو چه در مراسم نامبرده و چه پس از اون به وجود آوردن.

به نظر کارشناسان، هدف اصلی از عرضه سرفس استودیو، جلب نظر طراحان، تصویرسازان و ایده پردازان مختلفه. نمایشگر لمسی ۲۸ اینچی این دستگاه رو میشه تا حدی پایین آورد که انگار صفحه ترسیم بدل شه. قلم Surface Pen مایکروسافت هم نقش کلی ای رو در خلق محتوا روی استودیو اجرا می کنه، و روش ورودی چرخشی Dial هم با تغییر حالت، انتخاب ضخامت قلم، رنگ خطوط و چیزای دیگه ای به جز اینا، امکانات مجموعه رو تکمیل می کنه.

در واقع وقتی که دایال رو روی نمایشگر لمسی استودیو بذارین، سیستم عامل و اپلیکیشن در حال اجرا به صورت خودکار اونو شناسایی کرده و منوهای مربوطه رو در دور و برش به نمایش در میارن. در مورد این کامپیوتر دسکتاپ هنوز نکات ظریفی هست که قبل از این دیده نشده بود، و ایده های جذابی داخل اون تعبیه شده که به کاربران کمک می کنه به طور کامل وارد میدون خلق محتوا گردند.

اما در مقابل، اتفاق خبری اپل مثل همیشه برگزار شد. اسرار خبرسازترین بخش این مراسم یعنی مک بوک پروهای جدید، مدتا قبل هم معلوم شده بودن، موضوعی که واسه اجناس اپل به روندی طبیعی بدل شده.

اهالی کوپرتینو از سایت جدیدی واسه افراد معلول رونمایی کردن، اپلیکیشن راهنمایی با نام TV رو واسه اپل تی ایشون معرفی کردن، و در آخرً مانیتورهای حرفه ای ۵K رو هم به نمایش گذاشتن که اونا هم به وسیله ال جی ساخته شدن.

با اینکه به نظر اپل، «تاچ بار» تکنولوژی نوآورانه ای حساب می شه، اما همه با این ادعا موافق نیستن و می گن قبل از اینم ایده هایی مشابه از طرف کمپانیای جور واجور به مرحله اجرا درآمده بود.

فارغ از این بحث، باید گفت که تاچ بار در رده به طور کاملً متفاوتی با سرفس استودیو قرار داره و در واقع این دو اصلا قابل مقایسه با همدیگه نیستن. نوار وسیله مورد بحث از نمایشگر OLED لمسی در بالای کیبورد تشکیل شده و انگار جانشین کلیدهای فانکشن قدیمی گشته.

این نوار لمسی بسته به اپلیکیشن در حال استفاده، می تونه میانبرهایی رو واسه بعضی عملیات کلیدی در اختیار کاربر بذاره، مثلاً بوکمارکا رو بین به کار گیری مرورگر سافاری به نمایش گذاشته یا در زمان به کار گیری پیام رسان، اموجیا یا واژه های پیشنهادی رو نشون بده.

در همین رابطه اپل به پیشرفت دهندگان شخص سوم هم پیشنهاد کرده تا میانبرهای اختصاصی خود رو واسه اپلیکیشن هاشون طراحی کنن، و مثلا وضعیت تاچ بار در فتوشاپ یا مجموعه آفیس رو هم دیدیم.

مک بوک پرو ۲۰۱۶ از تاچ پد بزرگ تر، طراحی باریک و سبک، پردازنده سریع تر هم برخورداره. یعنی، اپل همون کاری رو با مک بوک کرده که دیگه تولیدکنندگان با محصولاتشون انجام میدن، یعنی پیشرفت سخت افزاری در کنار تغییرات جزئی.

واسه همینه که میشه سرفس استودیو و دایال مایکروسافت رو برنده این بازی دونست. شاید بشه اونا رو عضوی از خونواده سرفس در نظر گرفت، اما در واقع کالاهایی جدید هستن. سرفس استودیو اولین کامپیوتر دسکتاپ ساخت مایکروسافته، و دایال هم اولین دستگاه ورودی چرخنده س که به عنوان بخشی از سیستم عامل کار می کنه.

البته این دو محصول، یعنی مک بوک پرو و سرفس استودیو، دو گروه متفاوت رو به عنوان مصرف کننده پایانی در نظر دارن، پس قضاوت در مورد موفقیت اونا پس از عرضه عمومی هم رو دوش دو قشر جور واجور میشه.

تصویرسازان، طراحان و معماران، آدمایی هستن که زیر و بم سرفس استودیو رو به رقابت کشیده و تصمیم پایانی رو می گیرن که این محصول تونسته نیازای اونا رو برآورده سازه و تغییری در روند کاری اونا به وجود آورد یا خیر، البته سرفس استودیو هنوز در مراحل اولیه عرضه قرار داره و گسترده شدن اون در بین کاربران به زمان بیشتری نیاز داره.

پانوس پانای، معاون ارشد قسمت سخت افزاری مایکروسافت و سرفس استودیو

عوضش، مک بوک پرو سریع تر از استودیو وارد بازار عمومی شده و به وسیله توده عادی مردم استفاده میشن. پس از تعطیلات سال نو، میلیونا دستگاه از این لپ تاپ در دستان کاربرانی از قشرهای جور واجور قرار می گیره، و کاربرده های متنوعی از اون می شه.

در کل و کلا نمیشه مطمئن بود که تاچ بار در فعالیتای روزمره آدما به نقطه قوت تبدیل می شه، یا اینکه همه جذابیت این تکنولوژی در تبلیغات خلاصه شده و کاربرد چندانی در زندگی واقعی نخواد داشت.

سرفس استودیو و تاچ بار از جنبه دیگری هم جدا هستن. دایال رابطی فیزیکی رو واسه عملیات جور واجور به وجود می آورد که به صورت پیش فرض روی نمایشگرهای لمسی اجرا می شدن، و در واقع می خواد عملکردهای دیجیتال رو به روشی شهودی تر و با سهولت بیشتری ممکن سازه.

تاچ بار دقیقاً مقابل این وضعیت قرار میگیره، یعنی رابط لمسی دیجیتال رو در جایی قرار داده که قبل از این، دکمه های فیزیکی فانکشن کیبورد قرار داشتن.

از نظر رده قیمتی، این دو محصول در بازه های متفاوتی جای دارن. سرفس استودیو از ۳۰۰۰ دلار شروع شده و پیشرفته ترین مدل اون به ۴۲۰۰ دلار می رسه، در حالی که مک بوک پر از قیمت حدود ۱۸۰۰ دلار شروع شده و در آخرً تا ۲۴۰۰ دلار بالا میره.

با همه این تفاسیر، به نظر می رسه ستاره مراسم مایکروسافت یعنی سرفس استودیو به همراه دایال که نقش مکمل رو رو دوش داشت، از ستاره مراسم اپل یعنی مک بوک پرو مجهز به تاچ بار، جذابیت بسیار بالاتری داشته و توجه بیشتری رو به طرف خود جلب کرده.

اما شاید این وضعیت واسه اپل اهمیتی نداشته باشه. هرچه باشه سودآوری واسه اهالی کوپرتینو در درجه اول اهمیت قرار داره و اونا عزمشونو جزم کردن به جای اینکه محصولی به طور کاملً خلاقانه و جدا رو با خطر بالا عرضه کنن، بهینه سازیایی رو در لپ تاپای حرفه ای قبلی ایجاد کرده و فروش بالای اونو تضمین کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *